„Szwedzcy naukowcy udowodnili, że zmniejszenie ryzyka śmierci z powodu chorób serca, jest możliwe”

Grupa starszych osób, kobiet i mężczyzn, mieszkańców małego miasteczka Kisa w Szwecji wzięła udział w badaniu o nazwie KiSel-10. W badaniu tym testowano wpływ kombinacji dwóch naturalnych związków, które znajdują się w naszej codziennej diecie. Decydując się na udział w tym badaniu, uczestnicy zyskali więcej, niż mogli się spodziewać. Celem tego badania było określenie, jak codzienna suplementacja selenu i koenzymu Q10 – dwóch naturalnych związków – wpłynie na kondycje ser- ca. Wyniki sa przełomowe: o 54 % mniejsze ryzyko śmierci w grupie osób suplementowych selenem i koenzymem Q10 w porównaniu do grupy osób przyjmujacych „nieaktywne” tabletki z placebo. Nigdy wczesniej nie udało się osiągnąć podobnych rezultatów. Sami naukowcy sa bardzo zdziwieni i przyznaja „jestesmy bardzo zaskoczeni wynikami, jakie udało nam sie uzyskac w badaniu KiSel-10.”

Sama natura

Najbardziej fascynujące jest to, ze uczestnicy badania, nie przyjmowali typowych leków, a kombinacje dwóch naturalnych związków. Pierwszy to selen – pierwiastek śladowy, występujący w rybach, orze- chach i w chudym mięsie. Selen wspiera działanie wielu, tak zwanych selenoprotein, które ochrania- ja serce i cały system krążenia. Drugi, to koenzym Q10, witamino-podobny związek zawarty w wołowinie, wieprzowinie oraz soi. Koenzym Q10 przyjmujemy z pożywieniem, ale także produkujemy sami w wątrobie. Koenzym Q10 znany jest z tego, ze odpowiada za produkcje energii np. w mięśniu sercowym.

Czy to jest rozwiązanie problemów sercowych?

Jak do tej pory żadna terapia nie przyniosła tak imponujących wyników. Nigdy wcześniej nie zaobserwowano tak silnego wpływu suplementów na kondycje serca. Badanie szwedzkich naukowców jest unikalne i jednoczenie może stanowić podstawę do dyskusji na temat nowych, przyszłych strategii ochrony serca. Badanie to, jest wspierane przez wcześniej przeprowadzone doświadczenia ocenia- jace korzystne działanie selenu i koenzymu Q10 na nasze serce. Koordynator badania KiSel-10, sławny kardiolog profesor Urban Alehagen stwierdza: „Warto brac suplementy diety”

Zdecydowanie mniejsza smiertelnosc
z powodu chorób układu krazenia w grupie
Q10/Se (5.9 % vs. 12.6%; P=0.015)

Mieliśmy okazje porozmawiać na temat badania KiSel-10 z kardiologiem, profesorem Urban Alehagen. Oto fragmenty naszej rozmowy:

W swoim artykule, pisze Pan, ze suplementacja selenu jest szczególnie ważna dla mieszkańców Skandynawii. Dlaczego?

Jeżeli chodzi o Skandynawie, to tutaj w grę wchodzą dwa czynniki: gleba oraz styl życia. Gleba jest uboga w selen, a dieta nie dostarcza nam wystarczającej ilości tej substancji odżywczej. Sprawę pogarsza niskie spożycie ryb, które są doskonałym źródłem selenu. To powoduje, ze stale wzrasta liczba ekspertów, którzy popierają przyjmowanie suplementów z selenem jako sposób na zrekompensowanie niedoborów selenu w diecie.

Czy uważa Pan, ze koenzym Q10 jest niezbędny dla naszego serca – zarówno w profilaktyce jak i w leczeniu?

Badania wskazują, ze występuje związek pomiędzy chorobami serca a niskim poziomem koenzymu Q10. W dodatku wykazano, ze przyjmowanie suplementów z koenzymem Q10 zwiększa wewnątrzkomórkowy poziom koenzymu Q10. Innymi słowy, warto przyjmować suplementy diety z ko- enzymem Q10. Pacjenci z chorobami serca, zwłaszcza Ci z niewydolnością serca, czerpią wiele korzyści zdrowotnych z przyjmowania koenzymu Q10.

Czy uważa Pan, ze przeprowadzone przez Pański zespół badanie to ważny krok w kardiologii?

Wyniki uzyskane w tym badaniu są bardzo ekscytujące i trochę zaskakujące. Jednakże, nasze ba- danie ma pewne ograniczenia i konieczne jest przeprowadzenie dalszych badan na jeszcze większej liczbie uczestników. Mimo to, po raz pierwszy w historii mamy do czynienia z materiałem, który może być podstawa do dyskusji na temat możliwej nowej terapii leczenia chorób serca. Nasze badanie należy traktować jako “generująca hipotezę” dla dalszych analiz.