Skuteczna organizacja czasu

Przy mocno napiętym rozkładzie dnia należy pomyśleć o lepszym gospodarowaniu czasem. Przynosi to dodatkowe korzyści – żyjemy pod mniejsza presja i mamy więcej czasu na odpoczynek. Dzięki temu jesteśmy bardziej zrelaksowani, a zatem łatwiej możemy skopić się na medytacji.

Relaksacja

Podstawa medytacji jest umiejętność rozluźnienia się, jednak to właśnie wielu ludziom przychodzi to z trudnością. Dzisiaj jesteśmy bardziej zestresowani niż kiedykolwiek, a większość napiec związanych z praca, rodzina i  finansami odbija się na naszym organizmie i na spokoju naszego umysłu.

Nauka relaksowania się

Relaks to podstawa naszego zdrowia: po- maga pokonać stres i zapewnia organizmowi czas na odzyskanie energii. Należy koniecznie relaksować się zarówno przed, jak i w trakcie, a także i po zakończeniu medytacji, aby wprowadzić się w stan alfa i pozostać w tym stanie. Oto kilka środków prowadzących do odprężenia:

– gorąca kąpiel

– spokojna muzyka

– masaż

– zajęcia technik relaksacyjnych lub jogi.

Uważne chodzenie

Taka medytacja poprawia koncentracje i zwiększa świadomość. Jest przy tym przyjemna i relaksująca. Gdy idziesz na przykład do pracy lub spacerujesz, odwiedź swój umysł od myśli o przeszłości lub przyszłości. Skup się na oddychaniu, idź wyprostowany z głowa trzymana na jednej linii z kręgosłupem. Cała uwagę skieruj na chodzenie. Idź świadomie, skupiając się na każdym kroku. Zauważ, jak twój ciężar przenosi się z jednej stopy na druga, jak poruszają się ramiona i nogi, jak odczuwasz powiew wiatru na twarzy.

Następnie świadomością wszystko dookoła. Gdzie jesteś?

Kto lub co jest w tym miejscu razem z tobą. Wsłuchaj się w dźwięki, odczuj zapachy, zauważ kolory, ruch, jak odbierasz te doznania? Spróbuj zgromadzić w sobie tyle odczuć, ile tylko zdołasz objąć świadomością.