Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku Sp. z o.o. jest największą firmą komunikacyjną na Pomorzu. Pod szyldem ZKM w Gdańsku jeżdżą wszystkie tramwaje i 80% autobusów. Gdański ZKM może pochwalić się jedną z najmłodszych flot autobusowych w Polsce, w 100% niskopodłogową i niemal w całości klimatyzowaną!

Przyjaźnie, komfortowo i bezpiecznie
W każdym pojeździe gdańskiej komunikacji wyznaczone są miejsca siedzące dla osób starszych w najbardziej dogodnych dla nich miejscach – najczęściej tuż przy wejściu do pojazdu. Oznaczone są one specjalnymi piktogramami.
74 proc. tyle niskopodłogowych tramwajów jeździ po Gdańsku! To najwyższy wskaźnik w Polsce! Dla osób niedowidzących, oprócz komunikatów głosowych, dużym udogodnieniem są bardzo dobrze widoczne żółte poręcze.
Dla osób niewidomych w tramwajach Pesa Swing zamontowano przyciski w języku Braille`a! Wszystkie pojazdy wyposażone są w specjalne zabezpieczenia, które uniemożliwiają zakleszczenie lub przytrzaśnięcie drzwiami. Standardowym wyposażeniem są również sygnały dźwiękowe informujące o zamknięciu drzwi. W pojazdach montowane są rampy, które ułatwiają wejście do tramwaju i autobusu. Dla większego komfortu podróżowania, 80% autobusów i 32% tramwajów wyposażonych jest w klimatyzację całopojazdową. Dla większego bezpieczeństwa pasażerów, pojazdy ZKM w Gdańsku wyposażone są w monitoring wewnętrzny!
Udogodnieniem są także głosowe zapowiedzi przystanków, lektor informuje na jakim przystanku zatrzymał się tramwaj, a także czyta nazwę przystanku następnego. W pojazdach zamontowane są także wyświetlacze informujące o trasach i kolejnych przystankach.
Niskopodłogowe autobusy, nowoczesne i modernizowane tramwaje
Wszystkie autobusy ZKM w Gdańsku (od 2008 roku) są niskopodłogowe. W 2009 roku wprowadzono do eksploatacji 45 nowych autobusów marki Solaris URBINO 12 i 18, dzięki czemu, jako pierwsze miasto w Polsce, Gdańsk mógł pochwalić się w całości niskopodłogową flotą autobusową. W 2011 roku do gdańskiego taboru dołączyły 22 nowe Mercedesy Conecto G i LF.
Gdańsk jako pierwsze miasto w Polsce wprowadził w 1997r. tramwaje niskopodłogowe. Obecnie ich udział (pojazdów niskopodłogowych i z częścią niskopodłogową) we flocie tramwajowej w Gdańsku jest najwyższy w Polsce i wynosi prawie 74% (dla porównania: w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu – 30%, w Poznaniu – 36%). Miasto realizuje również szeroki program wymiany taboru
tramwajowego. W pierwszej połowie 2012 roku zakończyła się modernizacja 46 składów N8C z Dortmundu, które zmodernizowano na tramwaje z częścią niskopodłogową.

Pojazdy gdańskiego ZKM wyposażone są w monitoring wewnętrzny oraz zapowiedzi głosowe!

Od końca 2011 roku, po Gdańsku jeździ 35 sztuk nowych, niskopodłogowych tramwajów typu PESA Swing. Wyposażone są one dodatkowo w wyświetlacze, pokazujące trasy przejazdu, zdjęcia i mapy okolic przystanku.
Bezpłatne i ulgowe przejazdy
Przypomnijmy, że gdańscy Seniorzy, którzy ukończyli 70 rok życia, uprawnieni są do bezpłatnych przejazdów po naszym mieście. Z kolei przejazdy ulgowe przysługują emerytom – po ukończeniu odpowiednio: 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat – w przypadku mężczyzn. Ulgowe przejazdy przysługują także rencistom niepozostającym w stosunku pracy – przed 70-tym rokiem życia.
Minibusy dla niepełnosprawnych
Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku dysponuje dwunastoma minibusami przygotowanymi do przewozu osób niepełnosprawnych, wyposażonymi w windę dla wózków inwalidzkich. Zamówienie na przewozy przyjmuje Biuro Obsługi Komunikacyjnej Osób Niepełnosprawnych przy ul. Hallera 142 – w dni powszednie w godz. 06:00 – 21:00, w soboty i święta w godz. 10:00- 20:00. W soboty i święta zamówienia bieżące na przejazdy przyjmują kierowcy dyżurni. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 58 341 – 95 – 93 lub 693 898 274.

Czy wiesz, że…
Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku Sp. z o.o. ma ponad 140-letnią tradycję. Zatrudnia
obecnie ponad 800 kierowców i motorniczych. Spółka dysponuje ok. 220 autobusami
i ponad 100 zestawami tramwajowymi.
Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku Sp. z o.o. jest prekursorem wielu nowoczesnych
rozwiązań komunikacyjnych w Polsce. Jako pierwsza fi rma w kraju wprowadziła:
w 1994 rok – autobus niskopodłogowy
w 1997 rok – tramwaj z częścią niskopodłogową
w 1997 rok – autobusy wyposażone w klimatyzację
w 2000 rok – tramwaje całkowicie niskopodłogowe
w 2008 rok – całkowicie niskopodłogowa fl ota autobusowa