Napisał Pan „ABC współczesne-go dżentelmena”. Co dzisiaj czyni z mężczyzny światowca?

– Dżentelmen to człowiek zadbany i kulturalny, o nienagannym charakterze. Potrafi właściwie i uprzejmie zachować się wobec każdego człowieka i w każdej sytuacji. Do jego naturalnych cech należą takt, prawość, wdzięk, powściągliwość oraz wyczucie stylu. Dżentelmen zawsze łączy odpowiedzialne działanie z ogładą, po-czuciem smaku i stylu.

Czego dżentelmen nigdy nie powinien robić?

– Lista niezręczności jest bardzo długa. Dżentelmen nie powinien na przykład w żadnym razie używać plastikowych toreb na zakupy.

Co doradziłby Pan dżentelmenom na święta Bożego Narodzenia?

– Człowiek bywały zawczasu myśli o swoich najbliższych. Odwieczna zasada głosi, że najpiękniejszy prezent to nie prezent najdroższy, ale taki od serca. Trzeba pamiętać, że wigilia to wieczór należący do rodziny.

Constantin von Hohenstein jest autorem książki i ekspertem w kwestiach savoir-vivre`u.

Douglas Magazyn 05/2012

 

DO PRZEMYŚLENIA DLA MĘŻCZYZN
„Kiedy w twoim ogrodzie sałata nie chce rosnąć, nie obwiniasz salaty, lecz szukasz przyczyn: czy potrzeba nawozu, wody, czy może więcej cienia? Kiedy natomiast przeżywamy kłopoty z przyjaciółmi, bądź z rodziną, obwinia- my te osoby, zamiast przyjrzeć się, jak należy o nie zadbać, by rosły pięknie jak sałata. Obwinianie nie odnosi żadnych pozytywnych skutków, podobnie jak perswazja posługująca się racjonalnymi argumentami. Takie są przynajmniej moje doświadczenia. Nie trzeba obwiniać, perswadować ani toczyć sporów – wystarczy zrozumieć. Kiedy rozumiesz i okazujesz twoje zrozumienie, to znaczy, że potrafisz kochać. W tym momencie sytuacja ulega gwałtownej zmianie.”